Pomoc

psychologiczna 

i

psychoterapia
 

Marek Bawolski - ZnanyLekarz.pl

Do kogo udać się po pomoc?

Niektórzy z Państwa mogą zadawać sobie to pytanie. Poniżej podpowiadam w jakich sytuacjach z czyjej pomocy skorzystać: psychologa, psychoterapeuty* czy psychiatry.

 

 

psychoterapeuta, psycholog

psychiatra

 W jakich sytacjach
–   do kogo?

W sytuacji doświadczania jakichkolwiek problemów – też tych opisanych obok.

Jeśli terapeuta zauważy występowanie opisanych objawów, biorąc pod uwagę stopień ich nasilenia, może skierować na konsultację do psychiatry.

Głównie w przypadku występowania objawów w postaci: depresji, nerwicy, psychozy (m.in. omamy
i urojenia: słuchowe – np. słyszenie głosów nakłaniających do czegoś; wzrokowe – np. widzenie osób, zjawisk, które w rzeczywistości nie występują;  dotykowe, czucia wewnętrznego – np. wrażenie,
że coś po kimś lub w kimś chodzi).

Jak wygląda pomoc?

Pomoc psychologiczna lub psychoterapia polega na rozmowach o: problemach, emocjach, dotychczasowym życiu osoby, umiejętnościach pozwalających zmienić sytuację, swoje zachowania i schematy myślenia w celu poszukiwania rozwiązań, przy wykorzystaniu metod charakterystycznych dla danego kierunku psychoterapii.

Więcej w zakładce „Pytania i odpowiedzi – Jak dokonuje się zmiana”.

Leczenie farmakologiczne (lekami).

Chyba, że psychiatra zajmuje się psychoterapią
i  łączy oba oddziaływania, co nieczęsto występuje.

Możliwe efekty

Bardziej trwała zmiana niż przy braniu tylko leków.

Więcej w zakładce „Pytania i odpowiedzi – Skuteczność psychoterapii”.

W przypadku samych leków istnieje niebezpieczeństwo, że jeśli przyczyny leżą po stronie czynników psychoemocjonalnych, środowiskowych
a nie biologicznych, innych chorób czy urazów choroba psychiczna (objaw) będzie nawracać.

Czas udzielania pomocy

Udzielanie pomocy psychologicznej może zakończyć się po jednym lub kilku spotkaniach. Psychoterapia może trwać od kilkunastu spotkań do kilku lat, w zależności m.in. od: występowania objawów lub ich braku, podejścia teoretycznego terapeuty, jego umiejętności udzielania pomocy, celu jaki chce osiągnąć osoba przychodząca po pomoc.

Najczęściej praktykuje się cotygodniowe spotkania – częstotliwość jest większa przy silnych objawach, może być mniejsza przy ich braku lub pod koniec terapii.

Leczenie lekami może trwać kilka miesięcy do końca życia przy nawracających (co kilka miesięcy, kilka lat) chorobach.  Spotkania najczęściej w odstępach miesięcznych po ustaleniu diagnozy, w celu konsultacji i przepisania leków.

Koszty

Koszt jednej sesji (50 minut)  we Wrocławiu wynosi
od 90 zł wzwyż.

Koszt jednego spotkania, które może trwać 30 - 50 minut, wynosi we Wrocławiu od 100 zł wzwyż.

 

* Psychoterapeuta w Polsce nie musi być psychologiem ani psychiatrą. Zarówno psycholog jak i psychiatra mogą nie znać się na psychoterapii. Warto pytać o ukończoną szkołę psychoterapii, doświadczenie w tym zakresie.

Jeśli osoba, do której pójdziecie Państwo po pomoc obruszy się pytaniami o to, albo zacznie odwracać pytanie w stylu „po co to Pani/Panu wiedzieć?” – należy poszukać kogoś innego.