Pomoc

psychologiczna 

i

psychoterapia
 

Marek Bawolski - ZnanyLekarz.pl

Emocje są odzwierciedleniem rzeczywistości,

Myśli jej tłumaczeniem i interpretowaniem,

Zachowania – przejawem obu powyższych.

 

      Poniżej przedstawiam schemat, który może dodatkowo wyjaśnić jak rozumiem to, co dzieje się  z człowiekiem. W jaki sposób dochodzi do powstawania problemów lub dzięki czemu ktoś dobrze radzi sobie w życiu.

                By udzielić odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy?” lub „Dlaczego życie układa się tak a nie inaczej?” trzeba uwzględnić szereg wydarzeń z całego życia człowieka (pomijam  oczywiste uwarunkowania biologiczne). Frazesem jest stwierdzenie, że przeszłość wpływa na teraźniejszość a ta na przyszłość. Jednak nie każdy ma świadomość ich powiązań, gdy jakiś problem nawraca lub jest szczególnie uciążliwy. Ważne jest jak człowiek postrzega siebie i wydarzenia ze swojego życia.

                Istotny jest wpływ osób znaczących i to, jaki on był dla kogoś  – częściej przyjemny czy nie, bardziej lub mniej zauważany.

                Czasami trudności zaczynają się od sposobu poradzenia sobie z tzw. sytuacjami przełomowymi, np.:  utrata bliskiej i ważnej osoby z powodu jej wyjazdu czy śmierci, wejście w nowy związek, zakończenie starego, ślub, narodziny dziecka, strata pracy, znalezienie nowej, zmiana stanowiska na lepsze lub gorsze, wyprowadzka dorosłego dziecka z domu, ciężka czy przewlekła choroba, rozwód rodziców, zmiana miejsca zamieszkania, zmiany szkoły, itp.